Osteoporoza – miti in dejstva

Datum in čas
22. 02. 2023

Sekcija upokojenih medicinskih sester pri DMSBZT Ljubljana,

vabi svoje člane/članice na strokovno predavanje, ki bo v predavalnici DMSBZT Ljubljana, Poljanska cesta 14

na temo

OSTEOPOROZA – MITI IN DEJSTVA

dne 22.  februarja 2023 s pričetkom ob 9.30 uri

Predavateljica Zora Hlade, dr. med.

Osteoporoza je huda bolezen kosti z  nizko kostno maso s spremembo kostnega tkivaPorušeno je ravnotežje med razgradnjo kosti in njeno gradnjo – obnovo.

Uvrščena je med najbolj razširjene kronične degenerativne bolezni. Prizadene lahko kateri koli gibljivi  sklep. Najbolj pa obremenjene sklepe kolena, kolka in rok. Poškodbe in operacije sklepov, prekomerna telesna masa, celo genetika lahko povečajo tveganje za  njen nastanek.

Pri napredujoči bolezni, obnovitveni sistem telesa, ne zmore pravočasno, učinkovito vplivati na propadanje tkiv v sklepih, kar se kaže s tanjšanjem hrustanca, preoblikovanjem kosti, kostnimi zatrdlinami in vnetjem sklepov. Pojavita se bolečina in okorelost sklepa.

Veliko ljudi ne ve, da ima osteoporozo vse do zloma, ko jo naključno odkrijemo. Bolniki imajo  zmanjšano kvaliteto življenja.

Na bolezen moramo pomisliti, ko opazimo zmanjšanje telesne višine vsaj za 3 cm.

Nujno je osveščanje ljudi.

Zdravljenje – preventiva ! ! ! !  Zgodnje odkrivanje je pomembno za uspešno zdravljenje.

Za preventivo osteoporoze ni nikoli prepozno, tudi s pravilno,  ustreznimi  individualnimi predpisanimi vajami.

Na srečanju boste dobili odgovore na zastavljena vprašanja.

Stroške predavanja krije Društvo medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Ljubljana za svoje članice in člane.

Prijava:  je možna preko prijavnice SPODAJ do zasedenosti mest (število je omejeno na 25) ali ga. Olga Koblar 031 495 456.

Predsednica Sekcije upokojenih medicinskih sester pri DMSBZT Ljubljana:
Marija Olga Koblar

Predsednica DMSBZT Ljubljana: