S KOLESOM PO STEZI ŠTRIKA – FERATA

Datum in čas
23. 07. 2022

Vabilo – DMSBZT Ljubljana – S KOLESOM PO STEZI ŠTRIKA – FERATA

po nekdanji normalno tirni železnici Rovinj – Kanfanar, po stezi brez avtomobilskega prometa !
Kaj je Štrika / ferata? V Istrskem narečju je to železniška – proga štrika / štreka in ferata / železna pot.

in (ali) KOPANJE

Sobota – 23. julij 2022

Po uspešno prevoženi nekdanji ozkotirni železniški progi Parenzana – Porečanka, nas pričakuje še druga nekdanja Avstro – Ogrska železniška proga v Istri. Čudovita pokrajina Istre, ki nas je navdihovala iz Milj v Poreč, nas pričakuje tudi na progi Rovinj – Kanfanar.

Turizem v času Avstro – Ogrske je potreboval zanesljiv prevoz za goste iz srednje Evrope, to pa je takrat nudila samo železnica. Že veliko let pred izgradnjo te železniške proge so načrtovali ozkotirno železniško progo Trst – Poreč – Kanfanar. Če bi končali to progo do kraja Kanfanar, bi se turisti preprosto presedli na železniški postaji Kanfanar in se pripeljali v Rovinj. Še posebej, ker je takrat kazalo, da bodo Porečanko zgradili tudi iz Poreča v Kanfanar. Ker pa so hitro opustili načrt, da bi Porečanko podaljšali do kraja Kanfanar so do mesta Rovinj zgradili svojo širokotirno progo Kanfanar – Rovinj. Prvi vlak je po tej progi zapeljal 19. avgusta 1876. Tako je turistični biser Rovinj, dobil trgovsko in potniško povezavo s srednjo Evropo za prihod gostov. Prvi turisti so se v Kanfanar pripeljali 20. septembra 1876 po železniški progi Divača – Pula in v Kanfanarju presedli za Rovinj.

KOLESARJENJE – 36,3 km V CELOTI ali

1. DEL – 22,3 km – ROVINJ – KANFANAR = MAKADAM
  2. DEL – 14,0 km – KANFANAR – PETAR U ŠUMI – TINJAN

VOZILI BOMO DOBRA IZPOSOJENA KOLESA !

Odhod avtobusa bo ob 5.05 na parkirišču za avtobuse pod dvorano Tivoli. Udeleženke in udeleženci, ki se nam pridružijo na železniški – avtobusni postaji, počakajo pred postajališčem Go Opti št. 31 ob 5.15. Vstop na parkirišču ŽALE ob 5.25.

Za kolesarjenje potrebujete tudi: kolesarsko opremo, sončna očala, pokrivalo za glavo. Priporočamo tudi kolesarsko čelado.

Poskrbeli bomo tudi za »kolesarsko« kosilo.

Prispevek za kolesarjenje plačate na avtobusu.

• 25 € – članice in člani DMSBZT
  • 30 € – družinski člani članic in članov DMSBZT
  • 25 € – članice in člani drugih regijskih strokovnih društev DMSBZT
  • 30 € – nečlani združenja medicinskih sester (društev oz. Zbornice – Zveze)

Prihod v Ljubljano do 22. ure, lahko tudi kasneje zaradi razmer na meji in v prometu.

Prijave z elektronsko prijavnico spodaj ali 041 273 265 in 031 529 757.
Prijave sprejemamo do 21. julija 2022.

Prosimo, da odpoved sporočite do 21. julija po telefonu. Tako omogočite udeležbo čakajočim !

Ker potujemo na Hrvaško je obvezen veljaven potni list ali osebna izkaznica !

Predsednica DMSBZT Ljubljana