Izlet v Škofjo Loko

Datum in čas
08. 06. 2026


Izlet v Škofjo Loko

Kam za zadnje kratko srečanje pred dopusti leta 2026? Sta si rekli  voditeljici dogodka. Sekcija upokojenih medicinskih sester pri DMSBZT  Ljubljana, gospe Olga in Jana sta pripravili dogodek. Ali v Kamnik ali v Škofjo Loko? Gospa Jana pozna Škofjo Loko še iz najstniških let, zato smo se v ponedeljek, 8. junija, na lep  topel, sončen dan zbrale na železniški postaji Šiška. Ura je bila ravno pravšnja za upokojensko vstajanje in veselo »dobro jutro«!

Udobna vožnja z dvonadstropnim vlakom do Škofje Loke je minila hitro , saj si imamo toliko povedati… Takojšnja povezava z avtobusom do centra mesta je bila natančno premišljena. Imeli smo tri krasne vodiče skozi mesto. Ga. Jana je obudila najstniška leta v mestu, ga. Olga je bila organizator srečanja in logistike, gospod Božo je razložil mestno zgodovino in pomembne hiše.  Sprehodili smo se čez Kapucinski most in videli vse tri glavne mostove v mestu čez Selško Soro. Šli smo na škofjeloški grad (ob ponedeljkih je muzej zaprt). Spustili smo se nazaj do Glavnega trga in šli po glavni ulici na most čez Poljansko Soro. Videli smo sotočje obeh rek in se zamislili , kako je moralo biti hudo, tistega leta, ko sta narasli reki preplavili bregove in zalile ogromno hiš. Sedaj je vse obnovljeno. Mesto se še obnavlja, nasajajo nove fasade, odpirajo nove lokale…za turiste, ki prihajajo…

Zadnji postanek je bil pod ogromno lipo na trgu. Rezervirana mesta so nas čakala pri Homanu. To je najeti lokal znanega zimsko športnega skakalca Ceneta Prevca in njegove žene. Pogostitev s kavo in sladico je za svoje članice poravnalo Društvo medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Ljubljana. Gostišče Homan ima dolgoletno tradicijo odličnih slaščic.  Pojedli smo odlično Prevčevo kremno šnito narejeno pri njem, po domači recepturi in popili kavico. Zasedle smo več kot polovico notranjosti lokala. Pred odhodom smo se srečale in se uspele poslikati s kolesarji Radia 1 z g. Avdičem, Deželakom in g. Cenetom Prevcem. Za nepozabne spomine! Pa naj še kdo reče, da smo upokojene medicinske sestre pozabljene!?

Bilo je veliko smeha in veselih minut ob srečanju vseh treh!

Do odhoda je bilo še nekaj časa za sprehod po mestu in obisk trgovin. Avtobusna povezava z Ljubljano je odlična, še lepša in udobnejša je vožnja z vlakom. Tako smo spoznale še eno staro slovensko mesto z bogato zgodovino in videle tudi veliko mladih ljudi, ki obiskujejo šole in bodo mesto gradili še v prihodnje…

Hvala za še en lepo preživet dan!

Ljuba Steblovnik