DMSBZT Ljubljana že od leta 2004 večkrat letno organizira različne strokovne seminarje in učne delavnice s področja poklicne etike v zdravstveni in babiški negi.
Ignorantia iuris nocet – nepoznavanje prava škodi – je pravna domneva, da posamezniki poznajo pravna pravila.
Če jih kršijo in se zoper njih sproži pravovarstveni postopek (npr. kazenski postopek), se ne morejo izgovarjati, da pravnega pravila niso poznali in da niso vedeli, da delajo kaj narobe.
To velja že iz časov starih Rimljanov in se do danes ni spremenilo. Ta obče znana pravna norma, ki izvira iz rimskega prava, zavezuje tudi nas, izvajalce zdravstvene in babiške nege, da smo seznanjeni s pravnimi predpisi z našega področja delovanja v zdravstvu in socialnem varstvu, delovnem pravu, kazenskem ter odškodninskem pravu.
Predpisi urejajo razmerja med ljudmi, med organi ter med ljudmi in organi in udejanjajo vladavino prava. V pravni državi pomeni varstvo ustrezno pravno normiranje in uporabo tega prava. Zakonodaja sicer ni edina pot, čeprav pogosto prevladuje napačna vera v vsemogočnost prava. Brez aktiviranja vsega prebivalstva in oblikovanja ustrezne zdravstvene etike je pravo lahko neučinkovito. Zakonodaja s tega področja ima predvsem dve nalogi: mora biti učinkovita, primerna za obvladovanje številnih težav in sposobna za uravnavanje med konkurirajočimi interesi in splošnimi zahtevami (gospodarski razvoj in stabilnost, visoka raven zaposlenosti, tehnološki napredek, socialna varnost).
Zdravje kot najpomembnejša dobrina slehernega človeka posledično vpliva na to, da je zdravstvena zakonodaja v središču javnega interesa vseh družb. Izvajalci zdravstvenega varstva, katerih dolžnost je, da zdravstveno varstvo zagotavljamo prebivalcem, pa imamo temeljni interes poznavanja predpisov, saj ti določajo naše pravice in dolžnosti ter urejajo razmerja z drugimi.
Ker je zakonodaja dinamična stvar in podvržena stalnim spremembam vsebine, se tudi tekoče prilagajamo novo sprejetim zakonskim in podzakonskim predpisom, pa tudi izkušnjam iz delovnih sredin, ki nam jih posredujejo udeleženci izobraževanj ali sodna praksa.
Predavatelji so naši dolgoletni sodelavci, strokovnjaki, ki v svoji vsakodnevni delovni praksi delujejo na področjih, ki jih zajema izobraževanje. V času izvajanja izobraževanj so preko razprav, vprašanj in primerov iz delovnih okolij, strokovnega dela in judikatov pridobili veliko koristnih informacij, izkušenj in znanj, da lahko kar najkvalitetneje posredujejo vsebine slušateljem ter znajo odgovoriti na še tako kompleksna vprašanja. Obenem pa so slušateljem na razpolago tudi po končanem izobraževanju za morebitna vprašanja v osebnem stiku.
Da bi okrepili naša vedenja o pravnih predpisih našega delovnega okolja v odnosu do naših uporabnikov, sodelavcev, delodajalcev, institucij, pa tudi pravic in dolžnosti, ki jih imamo kot zdravstveni delavci, v Društvu medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Ljubljana izvajamo za naše članice in člane redna izobraževanja o zakonodaji s področja zdravstva.
Udeleženci prejmejo tudi zbrana gradiva s posameznega področja, kjer pisci prispevkov na pregleden in stvaren način podajajo osnovne vsebine, ki jih mora za podaljševanje licence za samostojno delo, kot to določa Pravilnik o licencah izvajalcev v dejavnosti zdravstvene in babiške nege, v sedemletnem obdobju spoznati in obnoviti vsaka medicinska sestra oz. babica; več kot koristno pa je, da imajo ta znanja tudi zdravstveni tehniki in bolničarji. Prispevki predstavljajo obvezne vsebine s področja osnove pravne ureditve področja zdravstvene dejavnosti, statusa pacienta kot subjekta, delovnega prava ter obligacijskega prava.
Plan dela 2025
Poklicna etika v praksi zdravstvene in babiške nege ter zakonodaja s področja zdravstva – obvezna vsebina poklicna etika in zakonodaja – modul licenca
(Gordana Lokajner in mag. Peter Požun)
Dvodnevno strokovno izobraževanje, ki poleg nujnih vsebin s področja poklicne etike ter pravne ureditve zdravstvene dejavnosti daje udeležencem tudi razširjen nabor informacij iz delovne prakse, predstavi najpogostejše realne primere ter jih aktivno vključuje v obravnavo vsebin izobraževanja z razpravo ter delavnicami.
Vsebine izobraževanja:
V letu 2025 bomo nadaljevali s prenovljenimi izobraževalnimi vsebinami in z novo sestavo tima predavateljev na področju Poklicne etike v praksi zdravstvene in babiške nege. To bomo nadgradili z bolj interaktivnimi vsebinami, kar bo poslušalcem omogočilo aktivno udeležbo pri izvedbi tako pomembne vsebine. Preizkus znanja bomo izvedli v e-obliki ali pisno. Za izpolnitev priznanja izobraževanja je potrebna udeležba na obeh izobraževanjih.
Termini izvedbe v letu 2025: 20.2 in 21.2., 22.3 in 29.3. (Idrija), 18.4. 24.4. 16.10 in 17. 10 ter 18.12. in 19.12. 2025 (na sedežu Društva)
Podpredsednica društva za izobraževalno, raziskovalno dejavnost in založništvo,
Koordinatorica izobraževanj iz Poklicne etike, Izletništvo
030 710 552
gordana.lokajner@gmail.com
Podpredsednik društva za splošne zadeve, koordinator izobraževanj s področja zakonodaje
041648938
peter.pozun66@gmail.com