»TELO KOT BELEŽNICA«

Datum in čas
14. 02. 2025


Za Društvo medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Ljubljana

pripravila Klaudia Urbančič

Ljubljana, 28.2.2025

»Telo kot beležnica«

Prepoznavanje odzivov pri sebi in sodelavcih, da bi podprli odzive bolnikov

Telo kot beležnica – prvič izvedene vaje za sproščanje za medicinske sestre. Prišle so iz Ljubljane in okolice, pa tudi iz oddaljenih krajev naše Slovenije.

Poklic medicinskih sester in zdravstvenih delavcev je povezan s samodejno odločitvijo za spremljanje zdravih in bolnih oseb. Je poklicanost, ki jo vsak v času izobraževanja podpre s temelji znanja, spretnosti in vrednot ter jo dopolnjuje celo profesionalno dobo. Izvajalci se naučijo ozavestiti stiske, spremenjene podobe in trpljenje bolnikov, naučijo se strokovne pomoči ljudem, pa vendar del podob in stisk ostaja v naši osebnosti in se beleži v naša telesa vsakodnevno. Podobno je z bolniki ali zdravstvenimi delavci, ko smo sami bolniki ali doživljamo preiskave in postopke. Prepoznavanje, kaj se beleži v telo pri zdravstvenih delavcih, pri skrbstvenih poklicih, pri reševalcih, pri intenzivnih naporih, po travmatičnih dogodkih, stresu, izgorelosti, brezposelnosti, izgubah, in ozaveščanje stisk, spremenjene podobe in trpljenja bolnikov je sestavni del ocene stanja in skrbi zase in za bolnike.

Tako kot se v telo vse zapisuje,

tako je narava poiskala načine,

da gredo stiske in napetosti na naraven način ven iz telesa.

Delo medicinskih sester in zdravstvenih delavcev je povezano z napori in napetostjo, ki jo je potrebno sprostiti. Od načina, kako jih bomo sprostili in do kakšne pomirjenosti s samim seboj bomo prišli, je odvisno, kako bomo v prihodnje ravnali s seboj, kako bomo opogumljali in pomirjali bolnike, kako bomo lajšali njihova neudobja, bolečine in spremljali njihove prilagoditve na novo stanje, bolezen, spremenjen izgled in brazgotine.

Velik del stanj in stisk pa se da vnaprej preprečiti.

Mogoče se teh načinov v zdravstveni šoli nismo naučili, ali pa za koga ne delujejo več. Zato pridobimo znanja, da bomo lahko širili znanje tudi med svojce, svoje otroke in domače okolje. Sami lahko preventivno vplivamo, kaj se bo zapisovalo v naše telo in kako »uporabna« bo naša beležnica.

Delavnica, ki jo je konec januarja 2025 na ljubljanskem društvu MSBZT izvedla Klaudia Urbančič, je bila interaktivna predstavitev delovanja telesa ob intenzivnih naporih skupaj z vajami za sproščanje stresa. Izkazala se je za prijazno in učinkovito za otroke in odrasle, saj kot telesna metoda ne povzroča dodatnih stisk z ubesedovanjem doživljanja in omogoča preprosto sproščanje napetosti na naraven, vrojen način.

Telesna metoda,

ki ne povzroča dodatnih stisk z ubesedovanjem doživljanja

in omogoča preprosto sproščanje napetosti na naraven, vrojen način.

Namenjena je kot metoda za samopomoč osebam po intenzivnih naporih, travmatičnih dogodkih, stresu, izgorelosti, brezposelnosti, izgubah. Takim naporom so izpostavljeni zlasti reševalci, zdravstveni delavci, negovalci, gasilci, socialni delavci, vzgojitelji, učitelji, menedžerji. Namenjena je tudi ljudem ob vsakdanjih naporih ali občasnih obremenitvah, ob bolezni, spremljanju svojcev, udarcih usode naših prijateljev. Znanja so primerna tudi za preventivno skrb zase in bodočih zaposlenih v skrbstvenih poklicih. Prve medicinske sestre so se skupaj z ostalimi zaposlenimi vaj za sproščanje naučile v času covid epidemije, kjer je Urbančičeva delovala kot psihoterapevtka prostovoljka. Skupina udeleženih medicinskih sester na Društvu MSBZT Ljubljana pa je prva organizirana skupina, ki se je vaj za sproščanje naučila in jih lahko uporablja kot metodo za samopomoč ali kot preventivno skrb.

Znanja na delavnici so podpora za vse zaposlene z namenom poznavanja odzivov pri sebi, da bodo lahko podprli pri odzivih bolnike. Zaposleni, ki bodo ozavestili počitek in skrb za svoje zdravje kot gradnik strokovnega in osebnega razvoja ter izvor moči in delovne ustvarjalnosti, razvijali prožnost pri prehajanju med osebno, poklicno in družinsko vlogo, pri sebi pravočasno prepoznali neučinkovite ali bolezenske odzive in prevzeli odgovornost za počitek in povrnitev zdravja.

Udeleženke so pridobile znanja in veščine za podporo v odzivih subjektov v kliničnem okolju, veščino za samopomoč za kakovosten počitek, spanje in umiritev misli ter preprečevanje izčrpanosti. Hvala Društvu MSBZT Ljubljana za podporo pri spoznavanju novih metod in načinov dela za medicinske sestre, njihove svojce in bolnike.

mag. Klaudia Urbančič, prof.zdr.vzg.,
psihoterapevtka, certif. praktik TRE za vodenje skupin in posameznikov.