Priznanja DMSBZT Ljubljana 2024

Podelitev priznanj Društva medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Ljubljana za leto 2024

Uredil: Peter Koren, predsednik komisije za priznanje pri DMSBZT Ljubljana

Društvo medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov (DMSBZT) Ljubljana, že od leta 1999 vsako leto podeljuje priznanja društva. Priznanja za aktivno delo v društvu, za dosežke v praksi zdravstvene in babiške nege ter za osebni prispevek k delu in razvoju društva za leto 2024 so bila podeljena na strokovnem dogodku: Srečanje glavnih medicinskih sester zdravstvenih in socialnih zavodov ter izobraževalnih inštitucij ljubljanske regije, ki se je odvijal 7.3.2025 v Mestnem muzeju Ljubljana.

Srebrni znak je najvišje priznanje društva, ki ga prejme član društva za dolgoletno aktivno delovanje v društvu, še posebej za aktivno delovanje in sodelovanje pri ohranjanju in razvijanju kulturne in zgodovinske dediščine medicinskih sester in babic; skrbi za kulturno, stanovsko, izobraževalno, raziskovalno, socialno in športno delovanje svojih članov, razvijanje stikov med člani in med društvi ter krepitev vloge in pomena dela medicinskih sester, babic  in zdravstvenih tehnikov v slovenskem in mednarodnem prostoru.

Plaketa društva je pisno priznanje članu društva za posebne dosežke in/ali kakovostno izvajanje zdravstvene in babiške nege v praksi, ter human odnos do pacientov in sodelavcev.

Dobitniki Srebrnega znaka 2024 so

ga. Jožica Rebolj

Gospa Jožica Rebolj je svojo poklicno pot začela na Srednji zdravstveni šoli v Ljubljani. Po opravljenih sprejemnih izpitih na Višji šoli za zdravstvene delavce in na Medicinski fakulteti, se je odločila za študij zdravstvene nege in leta 1992 diplomirala ter pridobila naziv višja medicinska sestra. Že kot dijakinja je pridobivala praktične izkušnje na različnih področjih, vključno z interno medicino, pediatrijo in travmatologijo. Med študijem je delala tudi v mali operacijski Urgentnega bloka UKC Ljubljana. Kot štipendistka kirurških strok Kliničnega centra se je zaposlila v Centralnem operacijskem bloku in do leta 2001 opravljala delo travmatološke operacijske medicinske sestre. Poklicno pot je nadaljevala v operacijskem bloku Očesne klinike v Ljubljani, kjer je zaposlena še danes. Leta 2022 je pridobila licenco kliničnega mentorja.

Gospa Jožica Rebolj že vrsto let izkazuje izjemno strokovnost, človečnost in kolegialnost ter s svojim delom pomembno prispeva h kakovosti oftalmološke kirurške zdravstvene oskrbe. Svoje znanje nesebično prenaša na mlajše generacije sodelavcev, dijakov in študentov. Vedno je pripravljena svetovati, usmerjati in podpirati mlajše generacije zdravstvenih delavcev.

Je članica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije in Društva medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Ljubljana. Že vrsto let je poslanka našega društva na skupščinah  Zbornice – Zveze, kar kaže na zvesto zastopanje stanovskih vrst. Redno se aktivno udeležuje strokovnih seminarjev v organizaciji strokovnih sekcij Zbornice-Zveze, Hrvatske udruge oftalmoloških medicinskih sestara in DMSBZT Ljubljana. Aktivno sodeluje tudi pri izvedbi strokovnih predavanj zdravstvene nege na Očesni kliniki. Vedno se z veseljem in z veliko mero pripravljenosti odzove za pripravo predavanja in drugih edukativnih vsebin na področju oftalmološke zdravstvene nege in širše.

Poleg predanosti poklicu je tudi ljubeča žena, mama štirim otrokom in ponosna babica štirim vnukom. Njeno delo odraža temeljne vrednote kot so: znanje, zanesljivost, avtonomnost, skrb za paciente in nenehno prizadevanje za kakovost zdravstvene nege. Zmore opraviti neverjetno velik obseg nalog, kar kaže na veliko predanost delu, poklicu in sodelavcem.  V širšem regijskem prostoru jo prepoznavamo kot učiteljico, motivatorko in promotorko.

Predlagateljice: članice Strokovnega kolegija ZN Očesne klinike.
Zapisala: Bernarda Mrzelj

ga. Jasna Špehar

Gospa Jasna Špehar je diplomirana medicinska sestra, ki je svoje znanje in veščine pridobivala skozi številna leta dela na Kliničnem oddelku za kirurgijo srca in ožilja UKC Ljubljana. Ves čas, že od leta 1995, dela v Enoti intenzivne terapije III, kjer je začela kot zdravstveni tehnik pripravnik. Po nekaj letih se je odločila nadaljevati šolanje na Fakulteti za zdravstvene vede – smer zdravstvena nega – izredni študij na Univerzi v Mariboru in tako leta 2012 ob zahtevni službi ter usklajevanju družinskega življenja tudi diplomirala s temo »Tehnologija mehanske cirkulatorne podpore srca.« V šolskem letu 2020/21 se je vpisala še na magistrski študij, katerega končuje.

Svoje znanje je želela še nadgraditi, zato se je posvetila področju bolnišnične higiene. Podiplomski tečaj bolnišnične higiene je zaključila maja 2018 in nato prevzela delo na higiensko-epidemiološkem področju na Kliničnem oddelku kirurgije srca in ožilja. Od leta 2017 je vključena v učne delavnice za novo zaposlene v UKC Ljubljana. V medicinskem simulacijskem centru vodi učne delavnice o žilnih pristopih in oskrbi osrednjega venskega katetra. Aktivno sodeluje pri številnih strokovnih projektih. Od leta 2019 s predavanjem in učnimi delavnicami, »Oskrba osrednjega venskega katetra,« sodeluje na podiplomskem tečaju bolnišnične higiene, ki ga organizira Medicinska fakulteta Ljubljana. Bila je med prvimi, ki se je lotila vpeljevanja standardov in negovalnih diagnoz.

Danes dela kot nadzorna medicinska sestra v intenzivni terapiji 3, KO za kirurgijo srca in ožilja. Je odlična organizatorka dela, poskrbi za najboljšo raven zdravstvene oskrbe pacientov. Delo organizira tako, da je odlično poskrbljeno tako za paciente kot za sodelavce. Ni le strokovnjakinja na svojem področju, ampak tudi vzor mlajšim kolegom in sodelavcem. Znanje in izkušnje nesebično deli, tako v kliničnem okolju kot pri izobraževanju novih generacij medicinskih sester ter. Jasna je oseba, ki ne le resnično navdihujoča, iskrena in zanesljiva, ampak tudi gradi mostove zaupanja. Njeno profesionalno delo ni le rezultat izobraževanja, ampak tudi odraz njene srčnosti in resnične skrbi za dobrobit drugih.

Je članica Zbornice-Zveze že vse od vstopa v delovno okolje in ob tem članica DMSBZT Ljubljana. Novo zaposlene spodbuja k članstvu v društvu, predstavlja njegovo delovanje in pomen za profesionalni razvoj zaposlenih v zdravstveni negi. S svojimi prispevki je aktivno sodelovala na različnih strokovnih srečanjih.

Jasna je mama sinu Mateju. Je tudi ljubiteljica živali, saj ob napornem delu najde sprostitev ob svojem psu Kanu.

Naš predlog za prejemnico priznanja Srebrni znak DMSBZT Ljubljana simbolizira našo hvaležnost za njen izjemen prispevek k delu in razvoju ZN. Jasna zahvaljujemo se ti za ves trud, znanje in predanost svojemu poklicu. Upamo, da bo tvoje delo še naprej navdihovalo in pozitivno vplivalo na vse, s katerimi prihajaš v stik.

Tako sta v imenu predlagateljev – zaposlenih na Kliničnem oddelku  za  kirurgijo srca in ožilja – zapisali Mirjana Gogić, gl.m.sestra KO in Blanka Pust, nadzorna med. sestra.

Dobitniki priznanja Plaketa društva za leto 2024 so

ga. Marija Horvat

Gospa Marija Horvat se je rodila v Murski Soboti. Po zaključeni osnovni šoli je svojo izobraževalno pot nadaljevala na Srednji zdravstveni šoli v Rakičanu. Leta 1980 je nadaljevala z izobraževanjem na področju zdravstvene nege in se vpisala na Višjo zdravstveno šolo v Ljubljani. Leta 1982 je diplomirala in si pridobila naziv višje medicinske sestre. Že kot študentka zdravstvene nege je pričela s študentskim delom na Onkološkem inštitutu Ljubljana, ki mu je ostala zvesta do današnjih dni.

Poklicna pot jo je na Onkološkem inštitutu Ljubljana vodila po različnih področjih obravnave onkološkega bolnika. Kot novo zaposlena medicinska sestra je pričela z delom na internističnem oddelku v stavbi B. Krajše obdobje svoje profesionalne poti je delala tudi na kirurških in radioterapevtskih oddelkih, kar je še dodatno obogatilo njeno strokovno znanje. Leta 1992 je prevzela odgovorno vlogo vodje oddelka Ambulantne kemoterapije, kjer je delovala vse do leta 2002. V tem obdobju je razvila in izvajala številne inovativne pristope pri oskrbi bolnikov z rakom, ki so bistveno izboljšali kakovost njihovega življenja. Zadnja leta je aktivna na področju zdravstvene nege internističnega onkološkega bolnika.

Celo svoje profesionalno življenje aktivno sodeluje pri iniciativah za izboljšanje podpore tako onkološkim bolnikom kot tudi zdravstvenim delavcem. Med najpomembnejšimi je njeno delovanje v organizaciji Europacolon, kjer je od ustanovitve sodelovala v različnih projektih za ozaveščanje o raku in iskanju najboljših možnosti zdravljenja in oskrbe.

Gospa Marija Horvat je avtorica mnogih strokovnih člankov, v katerih osvetljuje različne vidike dela medicinskih sester in zdravstvene nege bolnikov z rakom. Njeni prispevki pomagajo tako strokovni javnosti kot laikom razumeti kompleksnost onkološke zdravstvene nege.

Svoje znanje je širila tudi z izvajanjem delavnic o oskrbi podkožnega venskega prekata – venski valvuli, kjer je poučevala kolegice in kolege iz različnih slovenskih zdravstvenih ustanov o novih metodah in tehnikah pri oskrbi onkoloških bolnikov z vensko valvulo.

Je izjemna mentorica novo zaposlenim in študentom, ki jim nesebično deli svoje znanje in bogate izkušnje. Njena sposobnost podajanja znanja in izkušenj je pustila neizbrisen pečat v izobraževanju številnih generacij zdravstvenih delavcev.

Gospa Marija Horvat je že več kot štirideset let nepogrešljiv del zdravstvene oskrbe onkoloških bolnikov. Njena zgodba je zgodba predanosti, strokovnosti in neprecenljivega prispevka k zdravstveni negi. Tako so zapisale predlagateljice: Miladinka Matković, viš.med.ses., univ.dipl.kult. in Mateja Pangerc, dipl.m.s., mag.vzg. in menedž. v zdr., v imenu zaposlenih v ZN na Onkološkem inštitutu Ljubljana.

g. Aleksander Mlinšek

Gospod Aleksander Mlinšek se je rodil v Slovenj Gradcu. Obiskoval je Srednjo Zdravstveno šolo Juge Polak v Mariboru in jo uspešno zaključil leta 1993. Vpisal se je na Teološko fakulteto, katero je obiskoval dve leti. Leta 1995 se je zaposlil v UKC Ljubljana, na Kirurški kliniki, Kliničnem oddelku za travmatologijo, kjer je zaposlen še danes.

Leta 2001 je končal študij zdravstvene nege na takratni Visoki šoli  za zdravstvo v Ljubljani in si pridobil naziv diplomirani zdravstvenik. Želja po znanju in raziskovanju ga je pripeljala do magisterija na Fakulteti za organizacijske študije Novo mesto, kjer si je leta 2021 pridobil naziv magister menedžmenta kakovosti. V svoji magistrski nalogi je raziskoval vpliv organizacijske kulture na učinkovitost zaposlenih. Aleksander se na KO oddelku za travmatologijo že od leta 2008 ukvarja s kakovostjo. Njegova pot izobraževanja in dela je zaznamovana s predanostjo kakovosti in optimizaciji zdravstvene oskrbe. Kot koordinator sistema vodenja kakovosti in higienik ter skrbnik medicinske opreme ključno prispeva k izboljšanju kakovosti in varnosti. Uspešno opravlja vse poklicne vloge na največjem kirurškem oddelku UKC Ljubljana, ki ima 183 postelj.

Poleg tega je Aleksander tudi globoko duhovna oseba, ki stremi k višjim vrednotam, notranjemu miru ter spoštovanju in sočutju do drugih ljudi. Rad ima naravo, knjige in modrost preteklih generacij, kar mu pomaga v vsakdanjem življenju in delu. S svojim pristopom do življenja Aleksander uteleša vrednote, kot so spoštovanje, sočutje in hvaležnost.

Rad ima naravo in nadnaravo, ljudi in knjige, v katerih išče lepo, plemenito, bogato in globoko. Ena izmed njegovih življenjskih vodil je: “Končno nas ne določa le preteklost, temveč tudi prihodnost, ki je že davno poprej položena v nas in se postopoma razvije iz nas.”

Predlagateljici: Tatjana Trotovšek, Koordinator sistema vodenja kakovosti na Kirurški kliniki in Svarunja Ferš, MS za kakovost na Kirurški kliniki, v.d. pomočnice glavne MS UKC Ljubljana za kakovost in razvoj.

ga. Vesna Sekelj Rangus

Gospa Vesna Sekelj Rangus se je zaposlila na Ginekološki kliniki leta 1987 kot srednja medicinska sestra – babica. Kliniki je ostala zvesta vse do danes. Kot mlado, ambiciozno dekle z željo po izpopolnjevanju je ob delu pridobila poklic diplomirane medicinske sestre. Kot vodja zdravstvene nege v urgentni ambulanti se je srečevala z vsemi stopnjami žalosti, trpljenja in veselja naših pacientk.  Pri svojem delu je natančna, zanesljiva in sposobnega hitrega odzivanja na nastale situacije. Spoštuje dostojanstvo in zasebnost pacientk, njihove osebne potrebe in vrednote na nivoju profesionalne etike ter njihovo pravico do izbire in odločanja.

Vesna je spoštovana in cenjena sodelavka, ki svoje delo opravlja predano in zavzeto. Vedno nakloni  prijazno besedo in nasmeh, tako pacientom, svojcem, kot sodelavcem. S svojim neizmernim optimizmom, srčnostjo in pristnim odnosom si vselej uspe pridobiti zaupanje sogovornikov. Delo v kolektivu ji je pisano na kožo. Zgledno in z veliko taktnosti sodeluje z vsemi poklicnimi profili, jih po potrebi uči, usmerja in svetuje.

Osem let je glavna medicinska sestra Kliničnega oddelka za ginekologijo, ki pod njenim vodenjem upošteva vsa novejša spoznanja in priporočila za delo v zdravstveni in babiški negi

Vesna je tudi aktivna članica Skupine za nenasilje v zdravstveni in babiški negi pod okriljem Zbornice – Zveze.

V svojem prostem času se ukvarja z vnukinjo, njeno najljubše mesto je nekje ob morski vodi, kjer si nabere novo energijo za nadaljnje napore.

Predlagamo jo za priznanje DMSBZT Ljubljana, ker je s svojim empatičnim delom in čutom za sočloveka lahko vzor marsikateremu izmed nas.

V imenu Strokovnega kolegija zdravstvene in babiške nege Ginekološke klinike Milica Puklavec, mag. zdr. nege, Glavna medicinske sestra Ginekološke klinike

ga. Valerija Svilar

Gospa Valerija Svilar je svoje poslanstvo pričela uresničevati z vpisom na Srednjo zdravstveno šolo na Jesenicah leta 1984. Njena poklicna pot se je začela z zaposlitvijo na Oddelku za abdominalno kirurgijo UKC Ljubljana, kjer je pričela z delom kot srednja medicinska sestra. Leta 1996 je bila razporejena na usposabljanje na Oddelek za intenzivno terapijo Kliničnega oddelka za anesteziologijo in intenzivno terapijo operativnih strok. Ker jo je dinamičnost področja intenzivne terapije tako pritegnila, se je odločila, da tam tudi ostane. Ves čas jo je vodila tudi želja po novih znanjih. Tako je leta 2005 uspešno zaključila dodiplomski študij na Zdravstveni fakulteti v Ljubljani, kjer je pridobila naziv diplomirana medicinska sestra in nato nadaljevala študij tudi na 2. stopnji.

Pomemben je njen prispevek pri prenosu teoretičnega  znanja v prakso na področju zdravstvene nege. Je strokovna sodelavka  na Zdravstveni fakulteti, kjer že vrsto let aktivno sodeluje pri predajanju vsebin s področja zdravstvene nege življenjsko ogroženega bolnika. Je avtorica in soavtorica več člankov, predstavljenih na različnih simpozijih in kongresih doma in v tujini. Aktivno sodeluje na srečanjih, ki jih organizira Strokovna sekcija medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v anesteziologiji, intenzivni terapiji in transfuziologiji – predava na temo hemodinamike in nevromonitoringa.

Poleg kolegialnosti izraža tudi visoko pripadnost profesiji, pri opravljanju poklica pa stremi k  nenehnem izboljševanju stroke. Sodeluje pri razvoju obravnave bolnikov po transplantaciji pljuč, jeter in ledvic ter izvaja učne delavnice s področja vzdrževanja možnega mrtvega dajalca transplantacijskega programa. Svoje znanje in dolgoletne izkušnje s področja zdravstvene nege življenjsko ogroženega bolnika zavzeto prenaša na svoje sodelavce, novo zaposlene in študente, ki prihajajo na učno prakso v UKC Ljubljana.

Valerija je profesionalna, odgovorna, natančna, dosledna, zanesljiva, vztrajna in s svojo pozitivno naravnanostjo in nalezljivim smehom ustvarja prijetno delovno okolje. Odlikujejo jo visoke moralne in etične vrednote.

V prostem času se posveča svoji družini,  partnerju, otrokom, vnukom in skrbi za svoje starše. Njen hobi je vrtičkanje. Rada se poveseli v družbi prijetnih ljudi.

V imenu predlagateljev – Kliničnega oddelka za anesteziologijo in intenzivno terapijo operativnih strok, Dragica Karadžić in Izza Repe.